Sommerpause/ Summer break
22/06/2016
Optakt: Aalborg Rugby Klub vs. Aarhus Rugby Klub
01/09/2016

ARK 52 – 14 Odder samt opsummering

Kenneth Kaptajn

I lørdags sluttede ARKs to ambitiøse titeludfordrere, hhv. 1. holdet og Misfits, forårssæsonen af, og det blev gjort med maner!

I Misfits kampen blev et provinsielt allstars-hold sat til tælling mod Jezus og Gibsons tropper. Det var slaget ved Agincourt om igen, hvor franskmændene (som altid…) fik en over sinkadusen. For nærmere infos om netop denne begivenhed, henviser jeg til min unge padawan, Thomas Ryans fremragende referat, der findes i Misfitsgruppen på Facebook.

1 Divisionskampen mellem ARK og ORK (kreativiteten vil ingen ende tage i dansk rugbysammenhæng) blev også et brag, hvor de mange fremmødte fik oplevelsen af en god og velspillet kamp. Her skal der lige lyde en stor tak til ORK, der havde opstøvet en ret så omfattende tilhængerskare. Sikkert fra flere af de utallige beværtninger, som findes i lige netop Odder. I forhold til odderske beværtninger, svinger undertegnet lige en retorisk bemærkning ud i æteren: ”Hvad blev der af Månen?” Torvelig Tårsdag var helt klart byens mest eftertragtede turistattraktion tilbage i tiden.

Odder havde ligesom et tvivlsomt 7s hold, som vi mødte for ca. en måned side en urutineret 1. række med. Men i stedet for at kalde svansekortet, så var den nye mand i Odders forreste geled fuld ud fast på at tage kampen op. Bravo! Og man skal da love for, at han fik masser chancer for at praktisere rugbyspillets øjesten, da begge holds kæder konkurrerede ivrigt om, hvem der kunne tabe bolden mest fremad… :-)

I forhold til selve spillet, så sad ARK tungt på kampen i begge halvleje, og der var aldrig rigtig tvivl om resultatet. Et par effektive klyngeaktioner i de første 20 min, satte ARK afgørende foran, hvor både DP og undertegnet leverede nogle pragttries. Vores fransk-engelske Rosbif spillede også en brandkamp med utallige gennembrud – flere omsat til tries og andre til klynger…
I halvlejen bjæffede cheftræneren og kaptajnen vanligt om kap, og 2. halvleg fortsatte i samme tempo, som den første sluttede.
Kampen endte med en storsejr på meget-14 i ARKs favør, og vi kan nu gå på sommerferie med maksimum point før Niarns udvalgte og Djævlekontinentet venter til september.

Efter kampen blev Rosbif, den unge Nathaniel samt den modige Odder førsterække hyldet som matchvindere.
Kampen blev desværre også endedestination for to af klubbens mest loyale lejesoldater, førnævnte Nathaniel og Misfitsstjernen Victor, der er blevet synonym med at hælde øl ud over sig selv i forsøg på at drikke dem. Ja det er sgu ikke kloge de franskmænd eller hvor dælen de kommer fra, men yderst flinke.

Overordnet har forårssæsonen budt på masser af positive overraskelser, hvor især det unge kul af drankere, storrygere, AGF-fans og hyperaktive juniorer har bidt sig fast på holdet.

Målsætninger for 2016

DM: Vi har maksimum point i 1. Division Vest

Misfits: Vi har næsten fulde hold til hvert 2. divstævne

Ladies: Øget fremmøde, Party X-Factor, og så er klubbens sociale arrangementer gået fra ’Nøgne fulde råbende mænd’ til ’Nøgne fulde råbende mænd og kvinder’, hvilket må siges at være noget af en bedrift.

Pokalfinale: Vi har sparet en masse dyre busturer til København væk

DM 7s: Det svarer lidt til at drikke Royal Shandy – P.S hvornår er der DM 7s? Ingen ved det.

Scandinavian 7s: Efter en kasse shandy er 7s måske meget sjovt alligevel?

Derudover har vi jo gennem forårets kvalifikationsturnering kvalificeret os til European Challenge Cup, hvor første hjemmekamp mod et endnu ikke offentliggjort hold spilles d. 20. august – det bliver stort.

Klubbens fremrangende økonomiske situation, efter øget barsalg, sparede busturer og et øreproppesalg, betyder, at klubben forventes at tilbagekøbe nogle tidligere solgte spillere, som har floppet fælt i deres respektive klubber i Barbados, London og det forjættede speltland, Christianshavn

Efter ferien vender nyhedssektionens redaktionschef ligeledes også hjem efter at have fulgt britisk politik nærgående det forløbne år. Dette betyder, at undertegnets fremtidige jobsituation er uvis pga. interne besparelser og nye magtforhold på redaktionen. Det der i kommunikationsbranchen kaldes effektivisering, og oftest resulterer i fyringsrunder og efterfølgende gigantiske havefestarrangementer med Gnaggs og fri fadøl for at berolige masserne, som vi bl.a. så Dansk Supermarked gøre for et par uger siden…

Over sommeren vil der være løbende tirsdagstræning på træningsanlægget, og så forventes vi at være stærkt tilbage til August.

/Kårezak

Fotos: Bo Sørensen, rugbyfoto.dk

Comments are closed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com