Optakt: ARK vs. Erritsø
19/05/2016
Match Report 2.div in Holstebro
31/05/2016

Referat: ARK 60 – 12 Erritsø

ARK 60 – Erritsø 12

I ugen op til lørdagens slag, havde de fleste spillere bakset med krydderen og de taksonomiske niveauer fra den svundne tid i folkeskolen. På et uformelt møde i løbet af ugen, havde formanden plantet en toiletallegori, hvis egentlige mening og betydning, de fleste sikkert stadig bakser med. Grævlingen vil, som klubbens ekspert i sprog og litteratur, fremlægge en længere allegorianalyse ved næste givne lejlighed, ligesom han forventes at skrive en klumme til ’Vi Unge’.

Op til kampen havde nogle spillere fornøjelsen af at spille uvante positioner i frontlinjen. Derfor var det til stor og eksplicit frustration i spillertruppen, at Erritsø kun havde medbragt deres to 7s hold. Heldigvis havde ARK-anføreren forberedt sine vanlige bjæf, der samlede og motiverede tropperne.
Efter et medlidende blik, valgte cheftræner Chris at tilbyde landsbyklubben fysikfrie klynger, hvilket lidt svarer til at drikke Carlsberg Nordic og spise Knorr-lasagne. Dette kunne også have noget at gøre med, at undertegnet havde brugt det meste af morgenstunden på at klargøre klyngemaskinen og dermed overjinxet sine forhåbninger.
Kampen blev dog heldigvis en realitet og Gud kompromitterede trefoldigt undertegnets sorg, i form af to på dagen gavmilde kædespillere og en flink, fransk flankers assisterende afleveringer. Den ene især, hvor Mads snød alle tilstedeværende. Disse tre tries ville i fremtiden have kunnet fremstå, som håbets treenighed for front five folket. Obama og Bilkas profeti. Men som altid… når man stikker fanden (læs: unge backs) lillefingeren, så…

De rebelske og pubertære betahanner kunne ikke klare at være statister i den ellers episke fortælling: Den unge Røvbjørn valgte så at sige at overmale Mona Lisa og overstregede undertegnedes bedrifter med sine blækfjernende supportløb. Det var tydeligt, at alle var frustrerede, hvorfor træneren skiftede hele bænken ind i anden halvleg, i håb om en bedre holdattitude. MEN AK. Nuddeldrengen Liam gjorde decideret oprør mod det etablerede hierarki og uddelte skaller i flæng til de ældre og den unge Anders illustrerede sit langdistanceforhold til klubben med at i et maratonløb at plante ovalen mellem stængerne, som et overdimensionalt skridtspark mod systemet. Forhåbningerne om en håbets statue var elimineret, og mens de gamle travere, gennem anden halvleg, humpede af banen, sprang Bieber-generationen ind og leverede en pragtpræstation.
I forhold til de fysikfrie klynger skal det nævnes, at alle front-five-spiller, både ARK og Erritsø, fik ekstra tid til at nyde Gibsons nyerhvervede Bendtner-støvler, som var en fryd for øjet for alle MGP-fans og farveblinde.

Kampen endte med en storsejr på 60-12 og DP og Louis blev efterfølgende kåret som dagens spillere. Alle nød desuden til fulde, da Kenneth udødeliggjorde dagen og druknede i en hollandsk guldøl. Kampen blev også endestationen for vores australske Rapunsel, der vender snuden hjemad efter sundhedsmæssige opfordringer af diverse praktiserende læger, pga. den alkoholindtagelse, som han har påbegyndt sig efter deltagelse på Misfits-holdet.

I næste uge tager det netop omtalte Misfits-hold på togt mod Struer, hvor der som altid er topkampe i 2. division.
ARKs næste kamp er mod Odder og spilles desværre først d. 18/6 pga. et tvivlsomt DRU-system… På gensyn i juni!

/Kåresmos

Comments are closed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com