Ny hjemmeside
12/11/2015
Indendørstræning 2016
08/01/2016

Tak for 2015! En hilsen fra formanden

Tak for 2015!
7/12 2015, Aarhus Rugby Klub, Mads Jensen

Inden året rinder ud, julegaverne bliver åbnet og 2016 banker på døren, skylder jeg en kort sportslig og sportslig opsummering af 2015 og ikke mindst et tak til de personer, der var med til at løfte Aarhus Rugby Klub videre. Jeg undskylder på forhånd længden på dette, men det er dét værd!

Vi har udviklet klubben i en positiv retning, hvilket blandt andet kunne ses på ungdomssiden, hvor der kom større kontinuitet i fremmødet og ikke mindst engagementet og gejsten fra spillerne. Dette skyldes i høj grad ungdommens forældre, der med deres ihærdighed, samarbejde og optimisme, har skabt et rigtig godt fundament for, at ungdomsspillerne har følt sig godt til rette. Dette kom til udtryk både på og uden for banen, hvor der på banen blev gået til stålet, selvom der selvfølgelig var plads til flere unge spillere. Dette har dog ikke slået gejsten ud af vores spillere og deres forældre, der med en utrolig positivitet og kampgejst, har fået vendt skuden for ARKs ungdom, der nu er på rette vej. Der skal derfor lyde en stor tak til de personer, som har taget en aktiv rolle i denne udvikling – ligefra forældrene der har opfordret deres unger, til at tage turen til ArkPARK, men ligesåvel de forældre, der har lavet mad, vasket tøj og skabt et unikt sammenhold på tværs af aldersgrupperne, om det så har været til træningen tirsdag, torsdag eller søndag.

Jeg håber personligt på, at denne positive opbakning til vores hæderkronede ungdomsafdeling vil fortsætte i 2016, fordi det er jer der lægger fundamentet for, at børnene kan have det sjovt på og udenfor banen. Det er jo dét, vi alle er her for.

På seniorsiden har vi taget de udfordringer, vi har mødt hen af vejen, med overvejende positivitet og gåpåmod. Vi har haft nogle udfordringer med trænergerningen, hvor kontinuiteten har været lav. Dette kan jeg som formand kun beklage, men nogle gange, kommer der situationer, der ikke kan forudses. Det har derfor, fra tid til anden, været nødvendig for vores kaptajn, at påtage sig rollen som træner. Dette er naturligvis ikke en optimal løsning for ARK, men ikke desto mindre, har vores kaptajn gjort et fantastisk stykke arbejde, med at holde fast på truppen, stå for træningen og ikke mindst skabe optimisme til trods for situationen. Når vi har mødt en udfordring, har vi alle stået sammen, selvom muligheden for at pakke sin taske og gå, var den nemme løsning. Heldigvis har ingen gjort sidstnævnte, men accepteret, at nogle gange kommer livet på tværs. Det er jeg som formand naturligvis stolt og glad for, og vi har med dette vist, at udfordringer er en naturlig del af spillet. Vi i bestyrelsen, arbejder selvfølgelig på at holde kontinuiteten for træningen på et højt niveau – uanset om det er senior eller ungdom.

På kvindesiden har kurven heldigvis været opadgående. Der kommer flere og flere til træning, og det er lykkedes at få skabt et rigtig godt setup med nye og erfarne spillere, og der skal derfor lyde et stort tak til kvindeholdets trænere og holdleder. Dette setup har derudover været med til at skabe historie i Aarhus Rugby Klub, da der for første gang i klubbens historie, blev uddelt Årets kvindespiller 2015 til årets julefrokost. Dette er endnu et tegn på – og en bekræftelse af – at rugby også er for kvinder, og der er altid plads til flere hos os i Aarhus Rugby Klub.

Lad mig derfor takke alle sponsorer, forældre, frivillige, trænere – både nuværende og tidligere, spillere, koner, kærester, venner og familie for den opbakning, vi har nydt i Aarhus Rugby Klub. Uden jer er det ikke muligt, og jeg håber på, at vi som klub fortsat kan nyde denne opbakning og støtte i 2016.

Som en lille jule-bonus har vores hovedsponsor, ABM Gulve, sørget for, at vi kan holde varmen i klubhuset. De har med et sponsorat sørget for, at vi har fået sat en spritny energieffektiv varmepumpe op. Dermed er det også blevet et farvel til de el-radiatorer, som var en stor udgift for både miljø og elregning. Tusind tak for det store sponsorat!

Derudover arbejdes der næsten i døgndrift på at færdigudvikle klubbens nye hjemmeside, der ikke kun bringer ARK ind i den digitale tidsalder, men også har til formål at lette det administrative arbejde for bestyrelsen og andre.

I det nye år vil der endvidere komme en invitation til klubbens årlige generalforsamling. Her er der endvidere mulighed for at stille op til bestyrelsen, hvor du kan sætte dit præg på Aarhus Rugby Klubs fremtid. Vi håber naturligvis på stor opbakning til generalforsamlingen. Har du ambitioner om mere i ARK, så kontakt mig.

Afslutningsvis vil jeg også takke min bestyrelse for det hårde arbejde, i alle har leveret i det forgange år. Der har været nok af udfordringer, men vi er kommet igennem dem alle, og er blevet klogere hen ad vejen. Klubben har samtidig udviklet sig i en positiv retning, og lad os fortsætte denne udvikling i 2016!

De bedste hilsner og med ønsket om en god jul

Formand, Mads Jensen.

Comments are closed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com